timeosturkey
Perşembe, Haziran 1, 2023
Ana SayfaGÜNDEM"4. GASTROANTEP" Etkinliklerinin açılışı yapıldı

“4. GASTROANTEP” Etkinliklerinin açılışı yapıldı

Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olarak listeye aldığı Gaziantep’in mutfağının dünya sahnesine çıktığı festival olan GastroAntep, Festival Park’ta tüm hızıyla sürüyor.

Bu yıl “Sürdürülebilir Dünya için GastroAntep” temasıyla yapılacak festivalin ikinci gününde 9 panel, 12 workshop, 9 söyleşinin başlangıcı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey’in konuşmasıyla yapıldı.

 

BAŞKAN VEKİLİ GÜZELBEY: ELİMİZDEKİ DEĞERLERİ, GIDALARI, ÜRÜNLERİ EN EFEKTİF ŞEKİLDE KULLANMAK GEREKİYOR

 

Erdem Güzelbey konuşmasında geçen yıllarda yapılanları anlatıp bu sene festival ana temasından bahsederek şunları söyledi:

“Küresel ısınma sebebiyle dünyada arz talep dengesizliği oluşmuş durumda. Bu yüzden elimizdeki değerleri, gıdaları, ürünleri en efektif şekilde kullanmak gerekiyor. Gaziantep, dünyanın ilk şehir medeniyetinin oluştuğu bir bölgede. Gaziantep’te bugün ilk yerleşim sürecinden bugüne devam eden ve hala yaşamın sürdürüldüğü 9’uncu şehir. Milattan önce 6 bin yılından beri yaşamın sürdüğü bir şehir. Bu önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Gaziantep ve bölgesi, bu sebeple kültürü, yaşamıyla bunların hepsini kendi bünyesinde bir harman yapmış durumda. Bu harman yapılırken yemeğine, yaşam şekline yansıyor.”

DÜNYADAKİ BU KRİZ ORTAMINDAN DENEYİMLERİMİZİ PAYLAŞARAK ÜSTESİNDEN GELECEĞİMİZE İNANIYORUZ

 

Konuşmasının son bölümünde Güzelbey, Gazi şehrin ve Zeugma’nın tarihsel sürecinden bahsederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Fırat bir ticaret merkezi. Bu coğrafya birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Biz bu yaşadığımız şehri bu sürdürülebilirliği, bu medeniyetlerin kalıntısı olarak görüyoruz. Bizim medeniyetimizde yolda bir ekmek kırıntısı görsek o ekmeği alır, öper başımıza koyar, daha sonra da yüksek bir yere koyarız. Bizim medeniyetimiz paylaşım yapmayı öğütler. Bu festivali çeşitli söyleşi ve panellerle devam ettireceğiz. Bu söyleşi ve panellerle biz deneyimlerimizle bir sonraki festivallerle bunu daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz. Dünyadaki bu kriz ortamını deneyimlerimizi paylaşarak üstesinden geleceğimize inanıyoruz.”

 

KÖPRÜ FİLMİ BEĞENİYE ÇIKTI

 

Konuşma sonrası Gaziantep Gastronomisi’ni anlatan “Köprü” kısa filmi açılışa katılanların beğenisine sunuldu. Büyük beğeni toplayan film sonrası Erdem Güzelbey, filmin yapımcısı Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen’e plaket verdi.

Açılış konuşmasında katılımcıların yanı sıra Arjantin, Lüksemburg, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Filipinler, Çad, Fildişi Sahili, Filistin, Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçileri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Konsolosu, ulusal ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar