Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaSağlıkBalon balığı hangi balık türüdür? Balon balığı yenir mi, zehirli mi?

Balon balığı hangi balık türüdür? Balon balığı yenir mi, zehirli mi?

Türkiye’de Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde görülen ve Antalya'da üç kişinin balon balığını yedikten sonra zehirlenip hastaneye kaldırılması ile birlikte balon balığı araştırma konusu oldu. Peki Balon balığı yenir mi zehirli mi?

BALON BALIĞI HANGİ BALIK TÜRÜDÜR?

Balon Balığı, genel olarak ılıman denizlerde yaşayan balık türüdür. Akdeniz, Ege ve Marmara’da taşlık ve yosunlu bölgelerde bulunur. Halk arasında “balon balığı” olarak tanınır. Dip kısımda yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları ya da balıkları görür avlar.

Nisan – Mayıs aylarında derin sahillerde, bazen de acısı bölgelerine sokulup Temmuz – Eylül arasında üreme dönemine geçer. 10 ile 20 000 arasında yumurta döller. Yavrular ilk önce planktonlarla sonra da omurgasızlar ile beslenir.

Özel avcılığı olmadığı için ekonomik değeri düşüktür. Eti kesinlikle zehirlidir. İşgalci bir balık türüdür. Bazı türleri de yerli balıkların neslini tüketmesini sağlar. Ayrıca Oltaları da kopardığı için balıkçıların sevmediği balık türüdür.

Akdeniz de yapılan araştırmalar Lagocephalus lagocephalus türün görüldüğü Tunus kıyılarında yakalanan örneklerde balık etinin tüketiminin toksisite açısından oldukça zararlı ve tehlikeli olduğu ortaya çıkmıştır.

BALON BALIĞI YENİR Mİ, ZEHİRLİ Mİ?

Balon Balığı Siyanürden 50 kat daha zehirlidir, yenildiğinde öldürücü olan, her biri ortalama 50 santimetre boyunda, 3 kilo ağırlığındaki balon balıkları, 6-7 yıl öncesine kadar tek tük görülürken, şimdilerde Ege ve Akdeniz sahillerinde sürüler şeklinde görülmüştür.

BALON BALIĞI ÖLDÜRÜR MÜ?

Balon Balığı asıl yeri  Kızıldeniz olduğu bilinir, bu balıklar kendini tehlikede gördüğü zaman şişer ve bu nedenden dolayı adı balon balığı (Lagocephalus Sceleratus) olarak tanımlanır. Balon balığı Türkiye’de yabancı tür olarak biliniyor. Bu balığın büyük bir karaciğere sahiptir. Bu pişirildiği ve yendiği zaman anında öldürür.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar