Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ana SayfaDÜNYABarışın adresi Türkiye: Sözcü Peskov, "Putin ve Erdoğan bu hafta Astana'da, Türkiye'nin...

Barışın adresi Türkiye: Sözcü Peskov, “Putin ve Erdoğan bu hafta Astana’da, Türkiye’nin barış müzakerelerine ev sahipliği konusunu görüşebilir”

Şubat ayında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı, son günlerde oldukça şiddetli sürüyor. Ukrayna Rusya için büyük önem taşıyan Kırım Köprüsü’nü bombalarken Putin’in intikamı ise acı oldu. Rus güçleri sabah erken saatlerden beri Ukrayna’nın başkenti Kiev’i bombalıyor. Kentin farklı noktalarından dumanlar yükselirken saldırılarda şimdiye kadar 8 kişi öldü, 24 kişi ise yaralandı.

Dünyanın gözü yeniden bölgeye çevrilmişken Kremlin’den dikkat çeken yeni bir açıklama daha geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, savaşın başından beri Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakere görüşmelerine arabulucuk yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret etti. Peskov açıklamasında, bu hafta Kazakistan’daki güvenlik zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşebileceğini belirtti. Peskov “Putin ve Erdoğan, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna görüşmesine ev sahipliği teklifini görüşebilir” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna’daki saldırılara yönelik açıklamada “Tüm bunlar özel askeri operasyon kapsamında oluyor. Elbette operasyonun önemli kısımları başkomutana bildirilmeden yürütülmüyor” ifadelerini kullandı.

Savaşın başlamasından sonra Rusya ve Ukrayna arasında müzakereler başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki ülkenin lideriyle de sık sık görüşmüş ve barışın sağlanması için arabuluculuk etmişti. Hatta iki ülkenin üst düzey isimlerden oluşan heyetleri geçtiğimiz aylarda İstanbul’da bir araya gelmişti.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar