timeosturkey
Perşembe, Haziran 1, 2023
Ana SayfaDÜNYABaşkent Kiev bombardıman altında

Başkent Kiev bombardıman altında

Rusya, başkent Kiev’i bombardıman altına alırken kentteki altyapı tesislerini hedef alıyor. Elektrik ve su kesintilerinin yaşandığı başkentte Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko halka seslenerek, “Kiev sakinleri, tamamen elektrik kesintisi yaşanması halinde şehri tahliye etmeye hazırlıklı olmalı.” ifadelerini kullandı.

Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev şehrinde kritik altyapı tesislerini hedef aldı.

Enerji sisteminin yüzde 40’ının saldırılar nedeniyle hasar gördüğü veya tamamen yok edildiği ülkenin birçok bölgesinde elektrik ve su kesintisi yaşanırken, başkent Kiev için kritik bir uyarı geldi. Ukrayna’da bir televizyon kanalına konuşan Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rusya’yı “terörizm” ve “soykırım” ile suçlarken, “Bu nedenle şu anda olan her şey (altyapıya saldırıyor) soykırımdır” dedi.

Yetkililerin elektrik ve su kesintilerini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını ifade eden Klitschko, “Kiev sakinleri, tamamen elektrik kesintisi yaşanması halinde şehri tahliye etmeye hazırlıklı olmalı” açıklamasında bulundu.

Kiev’deki yaklaşık 3 milyon kişinin böyle bir durumla karşı karşıya kalması durumunda arkadaşlarına veya akrabalarına gitmeye hazır olması gerektiğini söyleyen 51 yaşındaki Klitschko, “en kötü senaryoya” hazırlıklı olma çağrısında bulundu. Kış aylarında başkent Kiev’de hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü biliniyor.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar