timeosturkey
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Ana SayfaDÜNYACumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ile görüşmesinin ardından değerlendirmelerde...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ile görüşmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ile görüşmesinin ardından değerlendirmelerde bulundu

 

“Artık yeni siyasete gerek vardır. O da egemen eşitlik temelinde Kıbrıs Türk halkının varlığının, haklarının kabul edilmesiyle resmi müzakerelere geçileceğidir”

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanlığı’na seçilen Nikos Hristodulidis ile ara bölgede bir araya geldiği buluşmanın ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklama yaptı.

Kıbrıs’ta yeni bir milli siyaset yürüttüklerini, dolayısıyla resmi görüşmelere ancak egemen eşitliğin kabulüyle geçilebileceğini ilettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar; “Kıbrıs konusunda resmi görüşmelere, ancak egemen eşitliğimizin kabulüyle katılacağımızı ve uzlaşının gerçekler temelinde olabileceğini ifade ettim” diyerek görüşmenin resmi değil, gayrîresmi bir görüşme olduğunu kaydetti.

 

“Egemen eşitlik temelinde resmi müzakerelere geçilebilir”

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Hristodulidis ile gayrîresmi olarak ilk görüşmeye müzakere heyetinin de katıldığını ifade edip iyi niyetli bir çerçevede tanışma görüşmesi yapıldığını belirtti.

 

Herkesin kendi toplumuna ve halkına karşı sorumlulukları bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, karşılıklı saygıyla bunların dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

 

“Uzun vadede hepimizin gönlünden geçen, Kıbrıs’ta bir uzlaşıya varılabilmesidir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, federal temelde denemelerin 50 yıl sürdürüldüğünü, Crans Montana sürecinde olanların, herkesin malumu olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar; “Artık yeni siyasete gerek vardır. O da egemen eşitlik temelinde Kıbrıs Türk halkının varlığının, haklarının kabul edilmesiyle resmi müzakerelere geçileceğidir” dedi.

 

“Kıbrıs meselesi devam ederken iş birliği yapılabilir”

 

Kıbrıs meselesi devam ederken iş birliği gerçekleştirilebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Rum halkının menfaatleri için sağlık, suç unsuru taşıyan olaylar ve deprem gibi önemli konularda iş birliği yapılabileceğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar toplantının başında, Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen deprem dolayısıyla Hristodulidis’in, şampiyon melekler ve hayatını kaybeden bütün vatandaşlar için taziye ve üzüntüsünü ilettiğini bildirdi.

 

Kıbrıs’ın deprem bölgesi olarak kabul edildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta deprem olasılığının uzmanlarca değerlendirildiğini, uzmanların ne zaman ve nerede deprem olacağını kimsenin bilemeyeceğini söylediğini, spekülasyonlara imkân vermemek gerektiğini ilettiğini ifade etti.

 

KKTC’de depreme karşı önlemler çerçevesinde atılan adımları Hristodulidis’e aktardığını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, olası bir depremde nasıl iş birliği yapabileceğinin konuşulduğunu belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, deprem gibi bir olayın siyaseti olamayacağını söyleyerek “İş birliği çerçevesinde bu konuda bir adım atılabilir” dedi. KKTC’deki Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı gibi kurum ve kuruluşların, Adıyaman’da çok ciddi tecrübeler kazandığını, geçmişten de birikimleri bulunduğunu, Türkiye’nin de tecrübesiyle deprem konusunda bilgi birikimi oluştuğunu, bunları paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

 

“Hristodulidis olumlu yanıt verdi”

 

Hristodulidis’in, güneyde deprem konusunda çalışmalar yapıldığını söylediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar; “Bu tecrübenin, birlikte hazırlık yapmak için çok yerinde bir hareket olabileceğini ifade ettiğimde Hristodulidis de buna olumlu yanıt vermiştir. İlerleyen günlerde bu konuda çalışmalar başlayabilir” diye konuştu.

 

“Kıbrıs Türk halkının acımasız izolasyonlar ve ambargolar altında yaşaması kabul görmüyor”

 

Bugün yapılan görüşmenin esas amacının tanışma olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar Hristodulidis’e; pandemi döneminde, Ukrayna savaşında, deprem dolayısıyla ekonomik sıkıntılar yaşanırken Kıbrıs Türk halkının acımasız izolasyonlar ve ambargolar altında, böyle bir muamele görmesinin kabul görmediğini ve görmeyeceğini ifade ettiğini söyledi.

 

“Biz Kıbrıs’ta yeni milli bir siyaset yürütüyoruz”

 

Hristodulidis’in ilerleyen zamanda yine buluşabileceklerini söylediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, kendisinin ise resmi pozisyonu tekrar ettiğini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Tatar; “Bu pozisyonu tekrar halkımla paylaşmak istiyorum. Bizim resmi görüşmelere ancak ve ancak egemen eşitliğimizin kabulüyle geçebileceğimizi, BM huzurunda teyit ettim. Biz Kıbrıs’ta yeni milli bir siyaset yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Federal temelde bir antlaşma için yıllarca görüşme yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyasete ihtiyaç doğduğunu, bu siyasetin Anavatan Türkiye’nin de tam desteğiyle yürütüldüğünü Hristodulidis’e ifade ettiğini kaydetti.

 

Diyalog, iletişim ve karşılıklı anlayıştan yana olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; “ Kıbrıs’ın gerçekleri de böyle. Kendisinin de bunu bilmesi ve anlaması gerektiğini kendisine ifade ettim” diyerek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’a görüşme için bir kez daha teşekkür etti.

 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tatar, depreme yönelik önerisinin olumlu karşılandığını, mevcut komitelerden birinin içinde mi yoksa ayrı bir komitede mi olacağı konusunda ise kendisinin ayrı bir düzenlemenin daha ciddi olacağını değerlendirdiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC Devleti’nin teşkilat, kurum ve kuruluşlarının bir komitede tecrübelerini paylaşabileceğini, iş birliği ve olumlu gelişmelerin yaşanabileceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar