timeosturkey
Perşembe, Haziran 1, 2023
Ana SayfaEKONOMİGaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı: “Enflasyonun düşmesi esnafımızı...

Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı: “Enflasyonun düşmesi esnafımızı rahatlatır”

GAPSİYO (Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı) Abdullah Sarı: “Enflasyonun düşmesi esnafımızı rahatlatır”

Gaziantep’te faaliyet gösteren ve 1500’ü aktif olmak üzere 3 Bin üyesi bulunan Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, ekonomik gelişmeleri ve 2023 yılına ilişkin beklentilerini anlatarak: Maliye Bakanı Nebati’nin, enflasyonun düşeceği şeklinde yaptığı açıklamaların umut verdiğini ve enflasyon düştükçe fiyatların normal seyrine gireceğini söyledi.

Haber Merkezimize özel açıklamalarda Bulunan Sarı; “Odamız bünyesinde 3 Bin üyemiz bulunmaktadır. Bunun Binbeşyüz’ü aktif olarak piyasada esnaf olarak çalışıyor. Her üyemizin yaklaşık 6-7 çalışanı var. Dolayısıyla ilimiz şartlarında önemli bir istihdam kapasitemiz bulunuyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler, diğer sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzü de yakından ilgilendiriyor ve etkiliyor. Pandemi sonrası oluşan yüksek enflasyon ve fiyat artışları sektörümüz esnafını olumsuz etkiledi. Hükümet yetkilileri ve Maliye Bakanımız Sayın Nebati’nin son zamanlarda yaptığı olumlu açıklamalar, ekonomi de bozulan dengelerin yeniden rayına gireceği hususunda bizleri umutlandırmaktadır. Enflasyon rakamlarında son iki ayda meydana gelen gerilemenin neticesinde fiyat istikrarı yavaş yavaş oturacaktır diye tahmin ediyorum. Enflasyon rakamları düştükçe, ekmek ve unlu mamülleri fiyatlarına olumlu olarak yansıyacaktır. “

Fiyatların yüksek olmasının fırıncı ve unlu mamülleri esnafınında işine gelmediğini söyleyen Abdullah Sarı “ Fiyatlar ne kadar düşük olursa, bizim satışımız daha fazla olur ve sürüm yaparız. Vatandaş daha çok alış veriş yapar ve tüketim artar. Hal böyle olunca esnafımızın üretimi artar. Yani hem vatandaşın yüzü güler, hem de esnafımızın. Hükümetimizin doğru adımlar atarak mevcut enflasyon ile mücadelesinde başarılı olacağına güvenimiz ve inancımız tamdır.”

Gaziantep halkının pide ve unlu mamüllere düşkün olduğunu belirten Başkan Sarı, Pide fırınlarımız sadece ekmek yapmıyor. Gaziantep bir Gastronomi şehridir ve yemek kültürü konusunda Dünyanın en zengin mutfağına sahiptir. Ciger kebabı, nohut dürümü, envay çeşit ev yemekleri gastronomi merkezi olan Gazi şehrimizi bu konuda marka yapmıştır.

Bu bağlamda fırınlarımızda “Lahmacundan, etli pidesine, tepsi yemeklerinden patlıcan kebabına, soğan kebabına varıncaya değin onlarca yemek çeşidini pişirerek vatandaşımızın sofrasına ve şehrimizin Gastronomisine hizmet ediyoruz. Diyerek, Pide fırınları ve unlu mamulleri sektörünün önemine dikkat çekti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İlçe Belediye Başkanlarıyla uyum içinde çalıştıklarını belirten Sarı

” Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ilçe Beelediye Başkanlarımız, Odamıza ve esnafımıza her zaman destek vermiştir. 2023 yılında da bu desteklerinin devamını diliyoruz.

HABER MERKEZİ

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar