Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaGündemHÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: GATEM esnafı zor günler geçiriyor

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: GATEM esnafı zor günler geçiriyor

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer: GATEM esnafı zor günler geçiriyor

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, Gaziantep Toptan Endüstri Merkezi (GATEM) Toptancılar Sitesi esnafının, elektrik ve akaryakıt fiyatları başta olmak üzere üzere gelen zamlar ve maliyet artışları nedeniyle sıkıntı günler yaşadığına dikkat çekti.

Esnaf ziyaretlerini aralıksız sürdüren HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Göçer, beraberindeki heyetle birlikte Gaziantep ekonomisinin can damarlarından biri olan Gaziantep Toptan Endüstri Merkezi (GATEM)Toptancılar Sitesi esnafını ziyaret etti.

Samimi bir ortamda geçen ziyaretlerde Göçer, esnafın dile getirdiği sorun, sıkıntı ve talepleri dinledi. Esnafı ziyaret ederek “Hayırlı işler” temennisinde bulunan Göçer, esnaf ile uzun uzun sohbet etti.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren esnafın, sorun, sıkıntı ve taleplerini yerinde dinlemek adına ziyaretlerini aralıksız sürdüren Göçer, “Memleketin ve Gaziantep’in HÜDA PAR’a ihtiyacı var” sloganıyla yaptığı ziyaretlerde esnaf ile bir araya gelmeye devam ediyor.

“Bu gidişle GATEM’de esnaf kalmayacak”

GATEM esnafını ziyaret eden Göçer’e esnaf, hayat pahalılığı, zamlar, fahiş artışlar ve işyeri kiralarında yaşanan artışın esnafın belini büktüğüne dikkat çekerek, “Böyle giderse kepenk indireceğiz. Çünkü ne elektrik ne kira ne de personelin giderlerini karşılayamaz hale geldik. GATEM esnaf olarak artık nasıl dayanacağımızı bilemiyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Zincir marketler GATEM’i bitirdi. Bu gidişle GATEM’de esnaf kalmayacak. Artık kimse bu mesleği çocuğuna devir etmek istemiyor.” diye yakındı.

Esnaf ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Göçer, Türkiye’nin en güçlü şehirlerinden bir olan Gaziantep’te esnafın, Covid-19 salgını dönemiyle başlayan ve döviz krizi ile doruğa ulaşan, ardından da başlayan ekonomik krizin etkisiyle pahalılık sorunu yaşadığını ve zor günlerden geçtiğine dikkat çekti.

Ürün, hizmet ve gider fiyatlarının yüksek oranda arttığı Gaziantep’te esnafın çok çaresiz kaldığını ifade eden Göçer, piyasadaki belirsizlik, maliyet artışları, elektrik ve akaryakıt zamları sonrası esnafın birçok kalemde maliyetlerinin arttığını ve esnafın ciddi oranda iş kaybına uğradığını söyledi.

Esnafın çok endişeli olduğunu kaydeden Göçer, esnafın çalışmalarına devam ettiğini ancak piyasadaki belirsizliğin, durduralamayan zamların ve işyeri kiralarının çok yüksek olmasının esnafı ciddi anlamda olumsuz etkilediğini belirtti.

Esnafın her yerde çok zor günler yaşadığını belirten Göçer, mevcut politikaların devam etmesi halinde çok daha zor günlerin yaşanacağını söyledi.

“Esnaf gıda sektörünün tekelleşmesinden yakındı”

Zor günler esnafı ziyaret etmeye devam ettiklerini anımsatan Göçer, “Her hafta olduğu gibi bu hafta da Gaziantep’in farklı bölgelerinde esnaf ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. bu hafta da GATEM’deydik ve GATEM esnafımızı ziyaret ettik. Ziyaret ettiğimiz GATEM esnafında ciddi manada şu anda bir işsizliğin olduğunu ve alışverişin olmadığını şunu gördük. Esnafımızda bunu dile getirdi. Bizde bunun sebebini sorduk. Bu konuda gerçekten esnafın şöyle bir şikayeti oluştu; ‘artık gıda sektörü tekelleşiyor. Bu da bizi ciddi manada olumnsuz etkiliyor’ dediler. Daha önceleri GATEM’e geldiğimizde arabalardan ve buradaki iş hareketliliğinden gerçekten yer bulamazdık. Ama şu anda komple GATEM bölgesindeki esnafımız boştur.” dedi.

“AVM ve zincir marketlerin şehir dışına çıkması lazım”

Gıda sektöründeki tekelleşmenin sonuçlarının esnafa olumsuz yansıdığını ifade eden Göçer, “Gıda sektörü tekelleştiği zaman ileriki safhalarda doğabilecek olan sorun ve sıkıntılara da baktığımızda, gerçekten yarın öbür gün birilerinin eliyle gıda sektörü tek olduğunda bu sefer istedikleri saatte fiyat yükseltecekler ve istedikleri dakikada fiyat düşürebilecekler. Bundan dolayı gıdanın tekelleşmemesi gerektiğini özellikle söylüyoruz. Bununla beraber özellikle AVM ve zincir marketlerinde şehir dışına çıkması lazım. Çünkü ‘küçük esnaf’ dediğimiz bakkal ve küçük mini market türleri esnafımız, bu sefer tamamıyla iş bırakmak zorunda kalacaklar. Gıda sektöründe tekelleşme devam ederse, AVM ve zincir marketler şehir dışına çıkmazsa bu yanlışta devam eder.” diye konuştu.

“Bu işletmelerde kapatılırsa işsizlik rakamı daha da büyüyecek”

GATEM esnafının tüm bu olumsuzluklara rağmen kent ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini söyleyen Göçer, “Burada nice vatandaşımız evine bir ekmek götürmek için çaba sarf ediyor. GATEM Toptancıları Sitesi sadece Gaziantep’in değil, bölgenin tamamına hitap ediyor. Eğer AVM ve zincir marketler çoğaldığında ve toptancılar bu konuda iş bırakmaya yönelirse bu sefer ciddi manada işsizlik ordusuyla biraz daha karşı karşıya kalacağız. Üniversiteli gençlerimizin boş olduğunu ve GATEM bölgesinde istihdam edilmeye çalışıldığını görüyoruz. Bu işletmelerde kapatılırsa işsizlik rakamı daha da büyüyecek.” uyarısında bulundu.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar