Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaDünyaKabine toplantısındaki bakana canlı yayında kelepçe

Kabine toplantısındaki bakana canlı yayında kelepçe

Ukrayna Acil Durumlar Bakanı Sergey Boçarovski ile yardımcısı Vasiliy Stoyetski, Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un yönettiği kabine toplantısında tüm bakanların gözü önünde kollarına kelepçeler takılarak gözaltına alındı.

Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre olay Ukrayna’nın İnter televizyon kanalı tarafından da naklen yayınlandı. Kabine tam kadro günlük toplantısını yaptığı sırada gündemin dışına çıkan açıklama yapan Başbakan Arseniy Yatsenyuk, “Az önce İçişleri Bakanı Arsen Avakov benimle temasa geçerek kabinemizde iki üst düzey yetkilinin rüşvetle suçlandıklarını duyurdu. Birazdan görevli arkadaşlar buraya gelerek tutuklamayı gerçekleştirecek” dedi.

 

Birkaç dakika sonra toplantının yapıldığı salona iki sivil güvenlik servisi elemanıyla birkaç polis girdi. Sivil polisler Ukrayna Acil Durumlar Bakanı Sergey Boçarovski ile yardımcısı Vasiliy Stoyetski’nin oturduğu masaya yaklaşarak, “Siz ikiniz adınız rüşvet ve yolsuzluk olaylarına karıştığı için burada tutuklanacaksınız” dedi. Bakan ve yardımcısının kimlik tespiti yapıldıktan sonra kelepçeler çıkarıldı ve iki üst düzey yönetici tüm kabinenin gözü önünde kollarına kelepçe takılarak salondan çıkarıldı.

Toplantıda yaşanan bu ilk şokun ardından ikinci bir açıklama daha yapan Başbakan Yatsenyuk, “Acil Durumlar Bakanı Boçarevski ile yardımcısı Stoyetski, yönettikleri bakanlık için gerekli yakıt tedariki anlaşmalarını yaparken rüşvet almakla suçlanıyor. Rüşvet karşılığında çok daha pahalı yakıt anlaşmaları yapmışlar” dedi.

Naklen yayında Acil Durumlar Bakanı ve yardımcısının tutuklanmasına Kiev’de ilk yorumlar yapılmaya başlandı. Tutuklamanın özellikle hükümet kabinesi sırasında ve naklen yayında yapılmasına dikkat çekilerek, “Ukrayna’da tıpkı zamanında Gürcistan’da Saakaşvili’nin yaptığı gibi temiz eller operasyonları başlatılıyor” dendi.

 

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar