timeosturkey
Perşembe, Haziran 1, 2023
Ana SayfaDÜNYAKırım’ın en büyük camisinin temeli atıldı

Kırım’ın en büyük camisinin temeli atıldı

Kırım’ın en büyük camisi Büyük Cuma Camii’nin temeli atıldı. Başkent Akmescit’te (Simferopol) yapılacak olan Büyük Cuma Camii’nin, Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov başta olmak üzere devet erkanının katılımıyla temel atma töreni yapıldı.

Bin 400 kişinin namaz kılabileceği büyüklükteki caminin temeli atıldı. İnşaatın üç yılda bitmesi bekleniyor. Büyük Cuma Camii’nin temel atma töreninde konuşan Kırım Müftüsü Ablayev, “Büyük bir sevinç. Hem Kurban Bayramı hem de 15 senilik çektiğimiz bir çilenin bittiği gün. Bugün Kırım ana toprağımızda en büyük zafer, kıvanç; diller, dinler ve insanlar arası münasebetimizi çok iyi kurmamızdır” dedi.

BÜYÜK SEMBOL

Temel atma töreninde konuşan Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, “Caminin inşaatı için Kırım Müslümanlarının Lideri Müftü Hacı Emirali Ablayev kalbini ortaya koydu. O bu projeyi uygulamak iin çok çalıştı. Bu caminin yapılması, Kırım’daki istikrarı, gelişimi gösteren bir sembol olacaktır” ifadelerni kullandı.

BİN 400 KİŞİLİK OLACAK

Akmescit’te Büyük Cuma Camisi’nin inşa edilmesi 2000’li yılların başında gündeme geldi. Akmescit Belediyesi, 2004’te cami inşaatı için arsa vermişti.Ancak belediye, bu kararını 2008 yılında iptal etti. Bunun üzerine Kırım Müslümanları söz konusu arsada eylemler düzenledi. Akmescit Belediyesi, cami inşaatı için alternatif arsalar teklif etse de Müslümanlar ilk arsada ısrarcı oldu. 2010 yılında “Camiye Bir Taş Bağışla” adı altında eylemler düzenlenmişti. 

2010 yılında dönemin Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı, cami inşaatı için ayrılan arsada cami kurma talimatını vermiş ve Mart 2011’de caminin temeli atılmıştı. 16 Mart 2014 tarihinde Kırım’ı Rusya’ya bağlayan referandum sonrasında Büyük Cuma Camisi inşaatı gündemden düştü.

3 hektarlık alanında kurulacak camide, 500 erkek, 900 kadın olmak üzere bin 400 kişi ibadet edebilecek. 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar