timeosturkey
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Ana SayfaGÜNDEMNar kabuğu şifa deposu

Nar kabuğu şifa deposu

Birçok derde şifa kaynağı olan narın anavatanı olarak tescillenen Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde her yıl 400 ton nar işleniyor. 2021 yılında üretilen binlerce ton narın bir kısmı işlenerek 50 ton nar ekşisi elde edildi. Turkiye’nin dört bir yanında tüketilen nar ekşisinin birçok hastalığa iyi geldiği bilinmekle birlikte, halk arasında çocuğu olmayan kadınların kısırlığa karşı ilaç olarak kullandığı söylentiler arasında.

KABUĞUNDA ONLARCA ŞİFA VAR

Kış aylarının gözde meyvesi olan nar, içeriğindeki vitamin ve antioksidanlar aracılığıyla insan vücudunu baştan aşağı temizliyor. Her derde deva olan bu şifalı meyvenin kabuklarını sakın çöpe atmayın. Eğer her soyduğunuzda bu meyvenin kabuklarını çöpe atıyorsanız büyük yanlış yapıyorsunuz. İbrahim Saraçoğlu’nun ‘Gizli silahım’ dediği narı bu tarifle tüketin ve tüm hastalıklardan korunun.

NAR KABUĞU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Malzemeler

Bir su bardağı artırma su

Bir yemek kaşığı nar kabuğu

3 tane karabaş otu

-Yapılışı-

Bir cezveye suyu koyun su kaynarken nar kabuklarını ve karabaşı ufalayarak atın. 8 dakika kaynadıktan sonra süzüp içiniz Günde 1 ya da 2 bardak tüketin.

Nar kabuğu yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini eksikliği birçok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle özellikle kış aylarında yaşanan grip, bronşit, boğaz ağrısı gibi hastalıklarda tedavi edici özelliktedir.

Birçok diş macununun içerisinde de ekstresi bulunur. Diş sağlığına da oldukça faydası olduğu bilinen kabuğun, kemikleri ve dişleri güçlendirdiği bilinir.

İçerisinde yüksek oranda bulunan antioksidan kolesterolün düzenlenmesini sağlar.

Antioksidan vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcı olur.

Bir diğer faydası ise en çok sorulan sorulardan biridir: Nar kabuğu ishale iyi gelir mi? Evet ishale iyi gelir.

Kaynatılmış suda 10 dakika demlenerek içilen su hem ishali tedavi eder hem de enfeksiyona sebep olan bağırsaktaki bakterilerin üzerinde etki sağlar.

Nar kabuğu hemoroid tedavisinde de kullanılır. Yapılan bazı araştırmalara göre nar kabuğunun kansere karşı da önleyici özelliklere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle cilt kanserine karşı etkilidir. Bu nedenle nar kabuğunun cilde faydaları da oldukça çoktur.

Cildin yenilenmesini sağlarken aynı zamanda güneş ışınları gibi zararlı dış etkenlere karşı da korur. Nar kabuğu doğal beslenmeye ve bitkilere önem veren Hindistan gibi ülkelerde ecza dolaplarında yer alır.

Şeker ve kalp hastalığına da iyi gelir.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar