Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaSağlık'UMKE ATAK' faaliyete geçiyor

‘UMKE ATAK’ faaliyete geçiyor

UMKE ATAK ile kurtarma faaliyetleri gerçekleştirilecek… Bakan Koca, “UMKE çatısı altında UMKE ATAK adında bir yapı oluşturuyoruz” dedi. Önümüzdeki hafta kentlerdeki UMKE merkezlerine, 20 medikal kurtarma, 24 acil müdahale aracının teslim edilecek.

Bakan Koca, ‘7-13 Ağustos UMKE Haftası’ nedeniyle 81 ilden Ankara’ya gelen UMKE gönüllüleri ile bakanlıkta bir araya geldi. Koca, UMKE’nin Kahramanmaraş merkezli depremlerde sahada üstün gayret sergilediğini belirterek, “5 bin 332 arkadaşımız, tüm deprem bölgelerinde arama-kurtarma faaliyeti yürüttü. Karşılığı hayat olan çok değerli bir emek ortaya koydu; tıpkı Sağlık hizmetlerinin tüm kademelerindeki mesai arkadaşları gibi. Bu özel günde UMKE ekibinin tüm yönetim ve gönüllü kadrolarına teşekkür ediyorum. Yaklaşık 20 yıllık bir kurumsal geçmişi olan, nitelikli ve etkili hizmetlerle adından söz ettiren UMKE adına bugün bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu yıldan başlayarak 7-13 Ağustos arasındaki haftayı, ‘UMKE Haftası’ olarak kutlayacağız.” dedi.

‘UMKE’ çatısı altında ‘UMKE ATAK’

Koca, Kahramanmaraş depremlerinde en büyük ihtiyacın arama-kurtarma ekibinde yaşandığını kaydederek, “Bu nedenle daha çok medikal yardım amaçlı kurulan UMKE’yi, arama-kurtarma faaliyetlerini de içeren bir eylem genişliğine taşıma kararı aldık. UMKE çatısı altında UMKE ATAK adında bir yapı oluşturuyoruz. UMKE gönüllülerimiz, ulusal ve uluslararası sertifikalı eğitimleri alarak bundan sonra deprem ve diğer afetlerde erken dönem kurtarma faaliyetleri de yürütecek. Dünyada eşine az rastlanan bu gönüllülük hareketini hem arama-kurtarma yapan hem de medikal destek sağlayan bir yapıya kavuşturacağız” dedi.

Koca, daha sonra UMKE gönüllülerine teşekkür plaketi verdi. Ardından da UMKE’nin araçlarında incelemelerde bulundu.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar