Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaSağlıkUzmanlardan uyarı: Güneş kremi kışın da kullanılmalı

Uzmanlardan uyarı: Güneş kremi kışın da kullanılmalı

Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak etkisini kaybeden güneş ışınları, kışın da cilde zarar veriyor. Uzmanlar, güneşten koruyan kremlerin kışın da kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Yaz aylarında güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak istemeyen vatandaşlar, güneş koruyucu krem ile cilt sağlıklarına dikkat ediyor. Kış aylarında etkisini yitiren güneş ışınları yeryüzüne ulaşmaya devam ediyor. Uzmanlar, yaz ayları kadar etkili olmayan güneş ışınlarının kışın da cilde zarar verebileceğini söylüyor.

HEM YAZIN HEM DE KIŞIN KULLANILMALI

Uzmanlar havanın kapalı olduğu kış günlerinde güneşin zararının ancak yüzde 20 ile yüzde 30 oranında azaldığının altını çizerek, hem yazın hem de kışın güneş kremi kullanılmasını tavsiye etti.

Özellikle karlı havalarda güneş ışınlarının yansımasıyla daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini savunan uzmanlar, güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için krem kullanılması gerektiğini belirtti.

3-4 SAATTE BİR TEKRAR SÜRÜLMELİ

Uzmanlara göre, güneş kremi, güneşe çıkmadan 20 dakika önce kullanılıp, 3-4 saatte bir tekrarlanacak şekilde uygulanmalıdır. Dış ortamla daha çok temas eden kişilerin özellikle kullanması gerekmektedir.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar